Klasyczne mycie nadwozia: Czego mogę oczekiwać od usługi?

Klasyczne mycie nadwozia: Czego mogę oczekiwać od usługi?

W trosce o jak najlepszy wygląd naszego samochodu coraz częściej decydujemy się na korzystanie z profesjonalnych usług mycia ręcznego lub usług czyszczenia detailingowego. Większość firm specjalizujących się w kosmetyce samochodowej daje nam możliwość wyboru z szerokiego wachlarza usług, w ramach którego dostępne jest zarówno klasyczne mycie nadwozia, jak i mycie detailingowe oraz polerowanie i korekta lakieru. Czym różnią się od siebie te usługi? Czego możemy się spodziewać zamawiając klasyczne mycie nadwozia?

Klasyczne mycie a car detailing

Car detailing to zoptymalizowany proces kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu lub jego elementów. Celem detailingu jest podniesienie walorów estetycznych i użytkowych pojazdu, a także przedłużenie jego żywotności. Przedmiotem usług realizowanych w ramach auto detailingu może być zewnętrzna lub wewnętrzna część pojazdu lub cały samochód. Podstawą wykonania car detailingu nadwozia jest jego dokładne umycie. Najczęściej proces ten dzieli się na dwa etapy, w ramach których najpierw z nadwozia usuwany jest brud powierzchniowy – błoto, kurz, brud drogowy – a następnie trudne do usunięcia zanieczyszczenia w postaci plam po owadach, ptasich odchodach, żywicy, asfalcie czy betonie. Co ważne, szereg zmian na lakierze spowodowanych powyższymi zanieczyszczeniami nie nadaje się do zmycia wodą z szamponem samochodowym. Ich usunięcie wymaga wypolerowania lakieru, przy czym polerowanie lakieru i korekta lakieru to odrębne usługi, które wykraczają zarówno poza zakres klasycznego, jak i detailingowego mycia samochodu.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż przebarwienia spowodowane m.in. ptasimi odchodami mogą być tak głębokie, iż będą widoczne na nadwoziu także po jego wypolerowaniu. Zależy to oczywiście od jakości powłoki lakierniczej, wieku pojazdu oraz tego, jak długo i w jakich warunkach zanieczyszczenie pozostawało na karoserii. Na ogół nie jesteśmy wstanie określić, czy dana zmiana jest trwała, czy też będzie mogła zostać usunięta podczas polerowania,

Mycie klasyczne, czyli usunięcie zanieczyszczeń powierzchniowych

Mycie klasyczne może być traktowane jako podstawa dla czyszczenia detailingowego lub odrębna usługa. Wielu właścicieli pojazdów korzystających z usług firm detailingowych regularnie poddaje swoje samochody czyszczeniu detailingowemu, jednocześnie z większą częstotliwością korzystając z usług mycia klasycznego. Takie działanie pozwala przedłużyć efekt mycia detailingowego, ponieważ zanieczyszczenia powierzchniowe są usuwane z nadwozia z wystarczającą częstotliwością i w sposób nie powodujący degeneracji lakieru.

Podczas gdy mycie detailingowe zapewnia kompleksowe czyszczenie całego pojazdu lub wybranego elementu, klasyczne mycie nadwozia polega na:

  • usunięciu zanieczyszczeń powierzchniowych (kurzu, błota, zanieczyszczeń drogowych, zanieczyszczeń spowodowanych przez opady atmosferyczne),
  • oczyszczeniu nadwozia z zewnątrz,
  • oczyszczeniu progów,
  • oczyszczeniu felg,
  • umyciu wszystkich szyb z zewnątrz,
  • wydmuchaniu wody ze szczelin i osuszeniu pojazdu.

Dobre stacje detailingu w ramach usługi klasycznego mycia nadwozia często oferują dodatkowo zaczernianie opon.

Jak skutecznie pozbyć się trudnych zanieczyszczeń z karoserii?

Zmiany na lakierze, które wpływają niekorzystnie na wygląd naszego samochodu mogą wymagać znacznie większej interwencji niż mycie klasyczne czy mycie detailingowe. Zarysowania oraz odbarwienia po ptasich odchodach wymagają przeprowadzenia korekty lakieru. W ramach usługi tego typu nadwozie jest najpierw myte, a następnie poddawane polerowaniu. W celu utrwalenia uzyskanego efektu po wykonanej korekcie lakieru polecane jest zastosowanie warstwy ochronnej – w zależności od indywidualnych preferencji może to być powłoka ceramiczna, folia ochronna o właściwościach samonaprawczych lub wosk.